8.3.2021 | Autolla
Kysymys: 

Kyseessä on kahden risteävän tien risteys - saako vasemmalle kääntyvän ohittaa oikealta puolelta?

Vastaus: 

Tieliikennelain 31 § 2 momentti: jos edellä kulkeva ajoneuvo kääntyy tai selvästi valmistautuu kääntymään vasemmalle, sen saa ohittaa ajoneuvolla vain oikealta.