Ideoita kypärän käytön edistämiseen
Tähän on kerätty ideoita, miten kypärän käyttöä voidaan edistää kouluissa. Ota vinkistä kiinni!Hyvän tuulen kypäräratsia
Arkiaamuna kouluun tultaessa pyörätelineillä ei jaeta sakkoja, vaan palkitaan kypärän käyttäjät. Kypäränkäyttäjät palkitaan esim. tikkarilla, lakupötköllä, hedelmällä tai jollakin etuoikeudella.
Asian organisoitia varten voidaan perustaa koulun kypärätyöryhmä, joka valmistelee asian yhdessä opettajan kanssa.
Kypärätarkkailu
Koulun oppilaat tarkkailevat kypärän käyttöä. Tämän tarkkailun voi toistaa vuosittain samana ajankohtana, näin koulu tietää miten kypäränkäyttöprosentti on vuosien aikana kehittynyt.
Tarkkailun kohteena voivat olla erikseen myös eri luokkien oppilaat, näin koulu saa luokkakohtaiset tiedot. Tarkkailu voidaan suorittaa sukupuolen, iän (oppilaat, opettajat, vanhemmat) jne. mukaan.
Lomakepohjan kypärätarkkailuja varten löytää esimerkiksi Liikenneturvan Kolhuitta kouluun -aineistosta.
Kypärän oikea kiinnitys
Kypärä suojaa vain, kun se on oikein kiinnitetty. Liikenneturvan nettisivujen kypäräsivustolta löytyy paljon hyödyllistä tietoa kypärän suojavaikutuksesta, oikeanlaisen kypärän valinnasta ja kypärän oikeasta kiinnittämisestä. Oppilaat voivat tehdä aiheesta ryhmätöitä tai sitä voidaan käsitellä koko luokan kanssa keskustellen.
Kypäräposteri
Etsitään lehdistä tai netistä pyöräilykypärään liittyviä artikkeleja, tietoja, tilastoja ja kuvia, jotka kootaan posteriksi luokan tai koulun seinälle.
Koulun kypäränkäyttömestari
Valitaan omasta koulusta oppilas, opettaja tai muuhun henkilökuntaan kuuluva henkilö, joka omalla esimerkillään ja persoonallaan edistää kypärän käyttöä yhteisössään. Mietitään kriteerit, joiden perusteella henkilö valitaan. Tieto valinnasta ja valintaperusteista julkaistaan koulun lehdessä.
Oppilaat kypärävalistajina
Oppilasryhmän kanssa mennään puhumaan pyöräilykypärän käytöstä eläkeiläiskerhoille, päiväkotilapsille tai koulun toisille oppilasryhmille. Kypärävalistuksen sivutuotteena tulee mietittyä myös omaa käyttäytymistä, mikä on asennekasvatusta parhaimmillaan.
Pyöräilykypäränäyttely
Tehdään erilaisista kypäristä näyttely. Miten kypärät ovat vuosien aikana kehittyneet? Näkyykö muoti kypärissä?
Vierailijat
Koululle voidaan pyytää paikallinen myyjä tai poliisi kertomaan kypäristä, kypärän käytöstä ja pyöräilystä. Myös Liikenneturvan kouluttajat osallistuvat mahdollisuuksien mukaan esimerkiksi koulujen teemapäiviin.
Lisätietoa
Lue lisää kypäristä