Uudet koulu- ja päivähoitokuljetusten säännökset lisäävät lasten turvallisuutta
Liikenne- ja viestintäministeriön asetuksella on uudistettu koulu- ja päivähoitokuljetusten kuormitusta ja turvallisuusjärjestelyjä koskevia määräyksiä. Uusi asetus koskee tilausliikennettä, jonka järjestää kunta, kuntayhtymä, koulu tai laitos ja se astui voimaan 1.8.2006. Linja-autojen ylikuormaoikeuden poistumisen, henkilöauton tavaratilassa olevan lisäistuimen käyttökiellon ja alkolukkoa koskevan määräyksen odotetaan parantavan koulu- ja päivähoitokuljetusten turvallisuutta.

Ei ylikuormaa
Merkittävin muutos kuormitusmääräyksissä on linja-autojen ylikuormaoikeuden poistuminen. Siirtymäajan jälkeen elokuun alusta 2007 kuntien tilausliikenteenä järjestettävissä kuljetuksissa linja-autoissa ei saa olla yhtään enempää matkustajia, kuin mitä on auton rekisteriin merkitty. Tämä poistaa kokonaan seisovat lapset, joiden turvallisuus on heikko onnettomuustilanteessa. Lisäksi säännös lisää lasten viihtyvyyttä ja jaksamista. Säännös lisää myös kuljettajan viihtyvyyttä, kun lasten levottomuus vähenee linja-autoissa.
Taksien ylikuormamääräykset eivät muutu. Kuormituksen perusteena on edelleenkin, että jokaiselle matkustajalle on turvavyö. Lisävöiden avulla voidaan kuljettaa rekisteriotteeseen merkittyä useampia matkustajia. Takseissa ei tulevaisuudessa saa enää käyttää takimmaisina lisäistuimia, jotka on asennettu selkä menosuuntaan, koska tällaiset istuimet ovat peräänajotilanteessa vaarallisia.
Alkolukko käyttöön
Kuntien, koulujen tai laitosten tilaamissa kuljetuksissa on tästä eteenpäin yleensä käytettävä alkolukolla varustettuja autoja. Määräys on suositusluontoinen ja sen tarkoituksena on lisätä alkolukon käyttöä ja siten vähentää alkoholin liikenteessä aiheuttamia haittoja. Erityisen tärkeää tämä on julkisin varoin kustannetuissa lasten ja nuorten kuljetuksissa.
Koulukuljetuksiin liittyviä rattijuopumustapauksia sattuu uutisointien perusteella useita vuosittain. Alkolukon käytöllä voidaan ennalta estää kuljettajan päihtyneisyydestä johtuvia liikenneonnettomuuksia ja lasten kuljetukseen ja liikenteeseen liittyviä huonoja kokemuksia. Kuljetuksia tilaavat tahot voivat huomioida määräyksen kilpailuttaessaan kuljetuksia.
Huomiota reittisuunnitteluun ja pysähtymispaikkojen valintaan
Asetuksen mukaan kuljetusreitit suunniteltava siten, että kuljetettavat eivät joudu tarpeettomasti ylittämään ajorataa. Pysähtymispaikat on valittava niin, että ajoneuvoliikenne ei vaaranna lasten tai muiden alueella liikkuvien turvallisuutta.
Erityisesti auton peruuttaminen on vaarallista. Turvallisinta olisi, jos koulukuljetus ja muu ajoneuvoliikenne voitaisiin erottaa jalan ja pyörällä kulkevista lapsista.
Lisätietoja
Liikenne- ja viestintäministeriön tiedote ja muistio
Turvallisesti taksilla ja bussilla -aineisto lasten liikenneopetukseen
Pdf-tiedostojen avautuminen saattaa kestää hetken