PRI:n kokous Abu Dhabissa

PRI:n tämänvuotisia tapahtumia isännöi Arabiemiraatit. Kongressin teemana oli Ajattele globaalisti - toimi paikallisesti, ja siinä käsiteltiin kehitysmaiden turvallisuustyön edellytyksiä. Niissä on vaikea soveltaa käytäntöön muualla jo hyväksi todettuja toimintatapoja. Kongressin pääviesti olikin selvä: kansainvälisellä yhteistyöllä tulee luoda paineita sekä kansalaisten että päättäjien turvallisuustietoisuuden herättämiseksi. Valtioita on painos-tettava asettamaan turvallisuustyölle tavoitteet ja määrittelemään strategiat niiden toteutukselle. Näin syntyy kysyntää tarjolla oleville keinoille.


Taustalla kongressipalatsi

Liikenneturvallisuuden kehitysmailla on paitsi turvattomuus- niin myös yhteiskunnallisia ongelmia, jotka edellyttävät aivan uusia lähestymistapoja. Esimerkiksi Arabiemiraateissa taksinkuljettajien koulutuksessa haasteena on kuljettajien lukutaidottomuus. Työttömyydessään toivottomat siirtotyöläiset syöksyvät tahallaan onnettomuuksiin saadakseen matkansa rahoittaneille perheilleen korvausrahoja.

Kongressissa esiteltiin Suomen käytäntö antaa lasten vanhemmille turvallisuusopastusta neuvoloissa. Se on esimerkki liikenteen ja kansan-terveyden läheisestä yhteydestä.

Uutta kongressissa oli liikenne-onnettomuuksiin liittyvän pelastus-palvelun, ensihoidon ja kuntoutuksen tiiviimpi kytkeminen turvallisuus-työhön. Työn kokonaisuutta kuvaavaan kolmen E:n (engineering - tiestö- ja ajoneuvoturvallisuus;  enforcement - valvonta ja education - kasvatus) - rinnalle nostettiin nyt neljäs emergency - pelastuspalvelu.  Myös Suomessa olisi varaa rohkeammin avata yhteistyötä pelastusalan suuntaan.

Kokouksessa LT:tä edustivat toimi-
tusjohtaja Matti Järvinen ja halli-
tuksen puheenjohtaja Rauno Saari.

Toimituskunta:
Ulla-Maija Sornikivi, Marjaana Kivioja ja Raija Eskola

 
Liikenneturvan
sisäinen
tiedotuslehti


3/2006 
 
  

Pyöräilyviikko

Valtakunnallinen pyöräilyviikko järjestetään 13.-21.5. teemalla ''pyö-räilyn ihana vapaus''. Liikenneministeri avaa viikon lauantaina 13.5. klo 12 Jyväskylän kävelykadulla. Sen jälkeen suunnataan pyörälenkille.

Viikon tapahtumapäivä on 17.5. Liikenneturva, poliisi sekä Jyväskylän yhdyskuntatoimi järjestävät liikenne-sääntöneuvontaa Kauppakadulla tee-malla ''Aja oikein Jyväskylässä''. Poliisi järjestää pyörien huutokaupan ja klo 14 on Vaikuttajien pyöräily. Yleisötapahtuma on kävelykadulla. klo 17-19. Yhteistyötahot esittelevät toimintaansa. Pyöräilijöillä on esimer-kiksi mahdollisuus saada turvamerkitä tai huoltaa oma pyöränsä. Tapah-tumassa palkitaan myös työ- ja koulumatkaliikuntakilpailun voittajat. Viikon aikana myös erilaisia pyöräilylenkkejä.

Leena Piippa