Tulosta
Etusivulle
 
Muista vielä heijastin!
 
Valot lisäävät pyöräilijän turvallisuutta
 
Valmistaudu luokkaretkeen Turvallisesti bussilla ja taksilla -aineiston avulla
 
Turengin koululle oma liikenneturvallisuussuunnitelma
 
 

TURENGIN KOULULLE OMA LIIKENNETURVALLISUUSSUUNNITELMA


 

Turengin koulussa on tehty liikenneturvallisuussuunnitelmaa syksystä 2007 alkaen Liikenneturvan Lahden aluetoimiston kanssa pilottihankkeena ja suunnitelma alkaa olla viittä vaille valmis. Kimmokkeena suunnitelman tekemiselle toimi koulun oma nollavisio: koulumatkojen tulisi onnistua Turengissa niin, ettei kenenkään tarvitsisi kuolla tai vakavasti loukkaantua liikenteessä. Liikenneturvallisuussuunnitelma katsottiin hyväksi keinoksi saavuttaa tämä tavoite ja samalla liikenneturvallisuusasiat saatiin luontevasti osaksi koulun jokapäiväistä arkea.

Työ aloitettiin kartoittamalla yhdessä vanhempien kanssa koulumatkojen vaarallisiksi koetut paikat. Eri luokka-asteet saivat sen jälkeen tehtäväksi miettiä turvalliset kulkuohjeet vaaranpaikkoihin. Suunnitelma käsittää lisäksi ohjeet pyöräilyyn ja jalankulkuun, koulukuljetuksiin, koulun retkille ja saattoliikenteeseen. Suunnitelman valmistuttua tarkoituksena on julkaista oman koulun liikennekirja, jota jaetaan oppilaille ja käytetään myös luokkatyöskentelyssä. Myös sähköinen versio kaikkien tutustuttavaksi on tekeillä.

Liikenneturvassa on tekeillä malli helpottamaan koulukohtaisten liikenneturvallisuussuunnitelmien tekoa. Malli julkaistaan Liikenneturvan internet-sivuilla kevään aikana ja se käsittää koulumatkat ja liikenneympäristön, liikennekasvatuksen, yhteistyön ja verkostot sekä koulun turvallisuuskulttuurin. Suunnitelman avulla pyritään tuomaan liikenneturvallisuutta edistäviä käytäntöjä ja ohjeistuksia pysyväksi osaksi koulun toimintakulttuuria.

Liikenneturvallisuussuunnitelmia käsitellään syksyn opettajailtapäivillä, joista kerrotaan lisää seuraavissa Turvauutisissa.